O DPS

Dom spokojnej starości, dom opieki, dom seniora lub po prostu dom pomocy społecznej... różne określenia na miejsce, którego celem jest niesienie pomocy osobom, wymagającym często wzmożonej, całodobowej opieki, które z różnych powodów, nie mogą samodzielnie i należycie dbać o swoje życiowe potrzeby. Przyczyn poszukiwania tej formy pomocy jest wiele. Należą do nich między innymi: podeszły wiek i wynikające z niego ograniczenia, choroby somatyczne oraz niepełnosprawność fizyczna. W sytuacji, kiedy nie wystarcza już pomoc doraźna udzielana przez rodzinę czy najbliższych, ludzie często decydują się zamieszkać w domu pomocy społecznej. Taki dom opieki, czy też jak niektórzy mówią – dom seniora lub dom spokojnej starości znajduje się w miejscowości Bystra, w pobliżu miasta Bielsko – Biała, w województwie Śląskim.

DOM POMOCY SPOŁECZNEJ W BYSTREJ

Dom Pomocy Społecznej w Bystrej działa prężnie od ponad 11 lat. Jest prowadzony przez Fundację Klimczok na podstawie zezwolenia Wojewody Śląskiego. Przeznaczony jest dla osób w podeszłym wieku oraz przewlekle somatycznie chorych. Mieszkańcem naszego domu opieki w Bystrej można zostać na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest podpisanie prywatnej umowy. Drugim sposobem jest staranie się o uzyskanie skierowania z gminy właściwej dla miejsca zamieszkania osoby starającej się o pobyt. Trzeba w tym celu złożyć odpowiedni wniosek do miejscowego Ośrodka Pomocy Społecznej.

USŁUGI REALIZOWANE W DOMU POMOCY SPOŁECZNEJ W BYSTREJ

Dom Pomocy Społecznej w Bystrej znajduje się w cichej i spokojnej okolicy, a sama Bystra, z racji swojego położenia geograficznego – niedaleko Bielska – Białej, a jednak w otoczeniu gór – tworzy wypoczynkowy mikroklimat. Budynek DPS-u, jak i ogród, pozbawione są barier architektonicznych. Wewnątrz znajdują się windy dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnością ruchową.

Pokoje mieszkalne są jasne, czyste, wyposażone w meble, z możliwością dostosowania ich wystroju do indywidualnych upodobań mieszkańca. Przy każdym pokoju znajduje się łazienka z udogodnieniami dla osób z niepełnosprawnością. Jedna część budynku została specjalnie dostosowana do potrzeb osób cierpiących na demencję, będącą na przykład skutkiem choroby Alezheimera. Mieszkańcy domu seniora w Bystrej mogą korzystać z Pokoju Gościnnego, Sali dziennego pobytu, Sali do Terapii Zajęciowej z aneksem kuchennym, Sali do rehabilitacji ruchowej, gabinetu psychologa i wielu innych. Na parterze znajduje się duża, przestronna jadalnia. Posiłki dla mieszkańców przygotowywane są na miejscu i dostosowane do rodzaju diety. W ramach usług opiekuńczych, wykwalifikowani terapeuci i rehabilitanci udzielają pomocy w podstawowych czynnościach życiowych, w pielęgnacji oraz pomagają w załatwianiu spraw osobistych.

Usługi wspomagające są realizowane w naszym Domu opieki w Bystrej w bardzo wszechstronny sposób. Staramy się, aby każdy mieszkaniec był traktowany w indywidualny sposób, miał prawo swobodnie wyznawać i praktykować swoją religię, spotykać się z rodziną i bliskimi, a także uczestniczyć w życiu lokalnej społeczności. Każdemu Mieszkańcowi zapewnia się regularny kontakt z lekarzem Podstawowej Opieki Zdrowotnej oraz pomaga się w ustalaniu i docieraniu na wizyty do specjalistów. Mieszkańcy DPS w Bystrej mogą korzystać z profesjonalnej rehabilitacji ruchowej prowadzonej przez doświadczonych fizjoterapeutów. Każdy mieszkaniec ma także zapewnione fachowe wsparcie psychologa.

Dział Terapii Zajęciowej codziennie organizuje ciekawe zajęcia aktywizacyjne dla mieszkańców, pomagając im zaadoptować się do nowych warunków. Zajęcia prowadzone są grupowo i indywidualnie, dla wszystkich mieszkańców.

DLACZEGO WARTO ZAMIESZKAĆ W DPS W BYSTREJ

Należy zdawać sobie sprawę z faktu, że jakkolwiek pojęcia „Dom opieki”, „Dom seniora”, „Dom spokojnej starości”, niosą w sobie pozytywne znaczenie, to podjęcie decyzji o zamieszkaniu w takim miejscu, nie jest łatwe ani dla samego mieszkańca, ani dla jego rodziny. Dlatego w naszym Domu w Bystrej na Śląsku, dokłada się wszelkich starań, aby proces adaptacji do nowej sytuacji życiowej był jak najmniej trudny, zarówno dla mieszkańca, jak i dla jego bliskich. Cały personel dba o przyjazną, ciepłą atmosferę, starając się z jednej strony pomagać i wspierać, a z drugiej strony, nie wkraczać zanadto w sferę prywatności mieszkańców.

Przed podjęciem decyzji o przekazaniu osoby bliskiej pod naszą opiekę, serdecznie zapraszamy do odwiedzenia naszego Domu. Chętnie odpowiemy na wszystkie pytania i udzielimy wszelkich informacji.

Top